Committee Assignments

Faculty Committees

AAUP REP

Ralph McNeal

Anti-Racism Comm

Nancy Naples (Chair)

Laura Bunyan

Phoebe Godfrey

Ingrid Semaan

Awards

Graduate Awards

David Embrick (Chair)

Simon Cheng (Fall)

Beatriz Aldana Marquez (Spring)

 

Undergraduate Awards

Kim Price-Glynn (Chair)

Matthew Hughey

Noel Cazenave

CLAS C&C REP

Ralph McNeal

ECE Coordinator

Executive Comm

Jeremy Pais (Continuing)

Ryan Talbert (Fall, continuing)

Elizabeth Holzer

Christin Munsch

Bradley Wright

Kim Price-Glynn

Laura Bunyan

GPC

Jeremy Pais (DGS)

Christin Munsch

David Embrick

Fumilayo Showers

Mary Fischer

Simon Cheng (FALL)

Jane Pryma (FALL)

Ryan Talbert (FALL)

Beatriz Aldana Marquez (SPRING)

Elizabeth Jacobs (SPRING)

GPC Subcommittees

Graduate Student Advocate

David Embrick

 

Graduate Awards

David Embrick (Chair)

Simon Cheng (Fall)

Beatriz Aldana Marquez (Spring)

 

Sociology Community Engagement

Christin Munsch (Chair)

Jane Pryma (Fall)

Ryan Talbert (Fall)

Elizabeth Jacobs (Spring)

Fumilayo Showers

Andrew Deener

Jeremy Pais

 

Graduate Faculty Senate Representative

Jeremy Pais

David Embrick (Alternate)

 

Graduate Admissions Fellowship Coordinator

Mary Fischer

 

Graduate Recruitment Coordinator

Simon Cheng (Fall)

Internship Co-cordinator

Bradley Wright

4+1 Masters

Merit

Ruth Braunstein (continuing)

Jeremy Pais

Fumilayo Showers

Bhoomi Thakore

Ingrid Semaan

Bradley Wright (continuing)

PTR Subcommittees

David Embrick, Promotion to Full Subcommittee 

Nancy Naples, Chair 

Noel Cazenave 

Simon Cheng 

 

Fumi Showers 

Kim Price-Glynn, Research Mentor, Subcommittee Chair 

Ruthie Braunstein, Teaching Mentor 

Simon Cheng, 3rd PTR subcommittee member 

 

Ryan Talbert 

Bradley Wright, Research Mentor 

Ralph McNeal, Teaching Mentor 

Elizabeth Holzer, 3rd PTR subcommittee member 

 

Bhoomi Thakore 

Nancy Naples, Research Mentor 

Bradley Wright, Teaching Mentor 

Christin Munsch, 3rd PTR subcommittee member 

 

Raja Staggers-Hakim 

David Embrick, Research Mentor 

Noel Cazenave, Teaching Mentor 

 

Elizabeth Jacobs

 Mary Fischer, Research Mentor 

Jeremy Pais, Teaching Mentor 

 

Beatriz Aldana Marquez 

Elizabeth Holzer, Research Mentor 

David Embrick, Teaching Mentor

Planning Comm

Andrew Deener (Chair)

Ruth Braunstein

Jeremy Pais

Elizabeth Holzer

Mary Malley

Kathy Covey

Scheduling

Elizabeth Holzer (Chair)

Andrew Deener

Kim Price-Glynn

Ingrid Semaan

Kathy Covey

Ruth Braunstein

Jeremy Pais

Ralph McNeal

Transcript Evaluator Study Abroad/ NonUConn

Matthew Hughey

UPC

Ruth Braunstein (DUS, Director of Sociology Honors Program, Advisor to SES Undergraduate Club)

Noel Cazenave

Matthew Hughey

Ralph McNeal

Kim Price-Glynn

Raja Staggers-Hakim

Bhoomi Thakore

Bradley Wright

Grad Student Committees

Anti-Racism Comm

Susie Rhim

Faculty Mentor Award

Bryan Greene

Kelani Johnson

Davina Barbee

Yi Lan

Dongni Liu

Graduate Executives

Olivia Dono

Susie Rhim

Graduate Liason

Dunahay Pereyra

GPC 

Asmita Aasaavari

Graduate Student Senate Representative

Bryan Greene

Recruitment and Orientation

Jingzhi Guo

Kayleigh Morse

Teaching Comm

UPC

Asamita Aasaavari

Davina Barbee